Návodem, jak se jednou pro vždy zbavit přebytečných kil je poměrně nová metoda. Komplexní nutriční typologie je hubnutí na základě rozboru metabolismu, stravovacích návyků a životního stylu.
Hubnutí je stále ožehavým tématem. A není divu, když se Česká republika dostala až na přední místa evropské příčky v počtu obézních lidí. Přitom, kdybychom sečetli počet obézních lidí a lidí s nadváhou, dostali bychom se k výsledku, že na zemi žije 72% otylých mužů a 68% otylých žen. Přitom obezita by se dala nazvat chronickým onemocněním. Je totiž faktorem pro sousty dalších poruch.
Každý z nás má metabolismus jiný
Díky dvacetileté praxi RNDr. Petra Fořta, Csc. máme možnost poznat komplexní typologii. Ta totiž spojuje tradiční indické medicínské poznatky a prolíná se s moderní medicínou. Komplexní nutriční typologie totiž určuje typ spalování každého jedince. Díky tomu mohou odborníci sestavit výživový plán a jídelníček, který vede ke snížení váhy a hlavně k optimálnímu zdraví.
Podle komplexní typologie se pak dají rozlišit tři skupiny lidí – smíšený, proteinový a sacharidový typ. Přičemž se dá z praxe říci, že většina lidí by se dala zařadit do smíšeného metabolického typu, kterému se také nejsnáze hubne. Do proteinové skupiny patří především muži a nejméně obsáhlá skupina je sacharidového typu, který spaluje tuky nejpomaleji.
Jak probíhá vyšetření
Poradenství nutriční typologie nabízí specializovaná centra. Každého, kdo se rozhodne pro tento způsob hubnutí, se v centru ujme specialista, nutriční terapeut s vysokoškolským vzděláním. Ten provede osobní diagnostiku zájemce a vstupní testy. Vyplňuje se také vstupní dotazník, který zahrnuje asi 80 otázek, díky nimž se specialista dozví, jak vypadá váš životní styl, stravovací návyky apod. Součástí vstupních testů je také biochemický rozbor krve, určení pH organismu a krevní skupiny. Tímto specialista zjistí, jaké potraviny jsou pro vás vhodné a jaké nikoli. Poté nutriční specialista sestaví jídelníček a navrhne další kroky, které vedou k úspěšnému shazování kil. Samozřejmě poté následují pravidelná setkání se specialistou, na kterých zhodnotíte váhový úbytek a dodáte si potřebnou motivaci k pokračování.
A jaké máte zkušenosti s dietami vy? Daří se vám trvale udržet ideální váhu? Podělte se s ostatními v komentářích.