Advent znamená přípravu na Vánoce, největší svátky v roce. Nese však celou řadu dalších svátků, třeba svátek svaté Lucie.
Svátek svaté Lucie
Lucie stojí tak trochu ve stínu slavnější Barborky nebo Mikuláše. Tradice však i na svátek svaté Lucie, tedy 13. prosince přinášejí celou řadu lidových zvyků, pověstí a také rčení:
Svatá Lucie noci upije.
Ve skutečnosti má však rčení Svatá Lucie noci upije ještě další část.
13. prosince se totiž noci skutečně přestávají prodlužovat, ale ještě pár dnů potrvá, než se začnou také zkracovat. Astrofyzika na to má přesné vědecké vysvětlení, lidové tradice to příhodně shrnutí ve rčení, které v kompletní podobě zní:
Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá.
Legendy o svaté Lucii jsou jako z hororu
Svatá Lucie byla krásnou dívkou, která se však rozhodla zasvětit život bohu. Přes mnoho nápadníků zůstala pannou. Když byl jeden z nápadníků neoblomný, měla si vypíchnout oči, aby ho odradila. Do druhého dne měla však mít oči uzdravené a ještě krásnější než předtím.
Protože tak lpěla na svém počestném životě, rozhodli se ji odmítnutí nápadníci vytrestat tak, že ji odvlečou do nevěstince. To se jim však nepodařilo, protože Lucie měla strnout na místě jako sloup. Ze zloby ji pak měli zabít. Legendy kolem svaté Lucie jsou jako z hororu…
I kvůli legendě o zázračném uzdravení vypíchnutých očí má Lucie léčit zrak, je také patronkou nevěstek, ale také švadlen, kočích nebo spisovatelů.
Tradice a zvyky na svatou Lucii
Jisté je, že svatá Lucie byla historickou osobností, která byla krutě umučena kolem roku 304.
Tradice pak Lucii viděly jako ženu v bílém. Na dědinách takové ženy jako Lucky obcházely stavení, aby dohlížely na to, že se nepřede. Na svátek svaté Lucie je totiž předení zakázáno, stejně jako úklid a další domácí práce. Vánoční úklid je sice Lucii vlastní, ale to před nebo až po 13. prosinci.