Dle průzkumu centra pro výzkum veřejného mínění uvedlo 87 procent občanů, že půjčit si peníze nebo si pořizovat věci na dluh je vždy rizikem.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat si věci na dluh je dnes přirozenou součástí života. Víte, že domácnosti u nás mají u bank rozpůjčováno 1329 miliard korun? Že během roku 2015 občané nově načerpali úvěry v hodnotě 418,7 miliardy korun? A to je o 19,3% více, než v roce 2014! I když skoro 70% půjček bylo loni načerpáno na bydlení, trend pořídit si věci na dluh roste.
Půjčit si peníze, nebo je spořit?
Z praxe vycházíme z toho, že si většina lidí bez půjčky nic zásadního nepořídí. Naspořit si na byt, dům nebo na nové auto je dnes prakticky nemožné, protože z průměrného příjmu byste museli spořit desítky let pro dosažení cílové částky. Je jednodušší sáhnout po lehce dostupných úvěrech a pořídit si potřebnou věc ihned.
Spoření se tak dnes spíše vyvíjí tím směrem, že si chceme zajistit finanční obnos na stáří. I když jsou úroky nízké, nehrozí jako u investic do akcíí, že se vložené peníze znehodnotí.
V konečné fázi nám tedy vyplyne to, že ten, kdo má půjčku a současně si spoří, má jistotu, že v případě ztráty zaměstnání bude schopen bez větších problémů toto krizové období přečkat a hradit své životní náklady většinou po dobu tří až šesti měsíců.
Půjčujte si s rozumem
Všude nám říkají, půjčujte si s rozumem. Ale jak vlastně poznat, kdy si mohu půjčit a kdy ne? Psychologové upozorňují, že v zadlužování hraje velkou roli psychologie davu. Všichni si pořizují byt? Všichni mají tablet a chytrý telefon? Tak my přeci nebudeme jediní, kdo to mít nebude. Proto je dobré vést si domácí účetnictví. Každá dobře fungující firma má dobrého účetního, proč by tedy dobře fungující rodina nemohla mít své vlastní účetnictví?
Abychom si mohli půjčovat s rozumem, je třeba vědět, kolik finančních prostředků mám volných k tomu, abych mohl bez problémů své závazky hradit. K tomu nám může pomoci např. aplikace www.rozpocetdomacnosti.cz, kde si jednoduše můžete spravovat, v přehledných kategoriích, své rodinné finance. Uvidíte například, jakým množstvím peněz na svých účtech disponujete, co si můžete dovolit a kam také peníze z vašeho rozpočtu mizí.
No a v neposlední řadě je také potřeba se zamyslet nad tím, jestli má smysl si na danou věc půjčovat. Jestli danou věc opravdu potřebujeme, jakou pro nás má užitkovou hodnotu v rámci času. Například půjčka na brýle má větší smysl, než půjčka na dovolenou. V čase a užitkovosti pro nás brýle mají větší hodnotu, než dovolená na čtrnáct dní a pár fotografií.