Proteiny, proteinové prášky jsou bezesporu tím nejoblíbenějším doplňkem stravy pro sportovce. Kulturisté se bez nich neobejdou. Dokonce jich údajně do těla dostávají tolik, že nadbytek proteinů může ohrozit činnost jejich ledvin a jater. Naprostá většina populace však trpí nedostatkem proteinů a tak se nějaký ten koncentrovaný protein bude hodit. Nejde jenom o sportovce, proteiny jako zdroj hodnotných bílkovin může využít každý. Každý by měl mít v jídelníčku dostatek bílkovin, lidské tělo se totiž bez bílkovin neobejde.
Co jsou to vlastně ty proteiny?
Protein je makromolekulární látkou, kterou tvoří celý řetězec aminokyselin vzájemně spojených peptidickými vazbami. Existuje celkem asi 23 aminokyselin, z toho 8 (10) esenciálních.
Esenciální aminokyseliny jsou naprosto nezbytné pro fungování lidského organismu a je třeba je organismu neustále dodávat prostřednictvím zdravé stravy. Lidské tělo totiž esenciální aminokyseliny neumí samo vytvořit, na rozdíl od těch neesenciálních.
Proteiny neboli bílkoviny představují jednu ze tří klíčových složek potravy.
- Jsou nezbytné pro růst a vývoj lidského těla, nejde jenom o budování svalové hmoty.
- Bílkoviny jsou součástí svalů, ale také kostí, šlach a vaziva.
- Spolupodílí se na vytváření hormonů a enzymů,
- v neposlední řadě se účastní i některých imunitních reakcí.
Nejlepším způsobem, jak tělu dodat živiny, je zdravá strava. Jídelníček většiny z nás však bílkoviny postrádá, a tak se proteinový prášek hodí. Je to jednoduchý, rychlý a praktický způsob, jak navýšit množství bílkovin ve stravě.
Není protein jako protein
Pokud půjde o proteiny jako doplňky stravy, nejčastěji mají podobu prášku, ale mohou vypadat i jinak. I práškový protein existuje v mnoha a mnoha variacích. Jak se v nich vyznat?
V základním dělení rozlišujeme proteiny živočišné a rostlinné.
- Mezi živočišné proteiny řadíme zejména syrovátkový protein, který patří k těm nejoblíbenějším. Pochopitelně však neuspěje u vegetariánů a veganů. Stejně jako další živočišné proteiny (kasein, vaječný bílek) nevyhovuje syrovátkový protein alergikům. Laktóza – mléčná bílkovina nebo vejce totiž patří k těm nejčastějším původcům potravinové alergie.
- Alternativou živočišných proteinů jsou proteiny rostlinné. Jde například o rýžový protein nebo hrachový protein, které jsou vhodné i pro alergiky. Alergie způsobují jen minimálně, na rozdíl třeba od sójového proteinu. I ten se řadí mezi rostlinné proteiny, ale nejde označit jako hypoalergenní.
Který protein je ten nejlepší?
Jednoznačná odpověď neexistuje. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Je jasné, že syrovátkový protein si nevyberou vegani. Alergici na vejce těžko budou doplňovat bílkoviny prostřednictvím vaječných bílků apod. Rostlinné proteiny však neslouží jen veganům a vegetariánům. Nabízejí zajímavý aminokyselinový profil a vstřebatelnost, kterou ocení každý. Ve svém složení navíc nabízejí i podíl vlákniny, vitamínů a minerálů.
Přestože se obecně označují bílkoviny živočišného původu jako plnohodnotné a ty rostlinné jako neplnohodnotné, vhodnou kombinací lze i prostřednictvím rostlinných bílkovin docílit optimální dávky esenciálních aminokyselin. Takto se spolu skvěle kombinuje rýžový protein a hrachový protein.
Navíc stále platí to, že zdravý jídelníček je pestrým, a tak jsou i rostlinné proteiny skvělým zpestřením jídelníčku.
Proteinový prášek je sice oficiálně doplňkem stravy, ale uplatní se i jako kulinářská ingredience. Zdaleka neslouží pouze pro přípravu proteinového nápoje. Lze ho využít v celé řadě fitness receptů. Například skvěle nahradí mouku ve zdravých lívancích a palačinkách. Můžeme z něj připravit mug cake – dezert a zdravou svačinku v jednom. Fantazii se meze nekladou!