Tak je to tu zase. Léto je nenávratně pryč a zima se ozývá čím dál více. S ranními mrazíky, mlhami a změnami počasí přišla i letos rýma a nachlazení. Až to vypadá, že podzimní období ve zdraví ustát prostě nejde. Přitom by stačilo zapracovat na své imunitě tak, aby se organismus dokázal i s nástrahami podzimního počasí poprat. A není to přitom žádná věda.
Oslabená imunita – jak se projevuje?
Ještě než vám představíme tipy na posílení imunity, máme tu seznam projevů, kdy je imunita oslabená. Nejde přitom jenom o věčné rýmy nebo nachlazení. Oslabená imunita může vypadat také jako bledá pokožka. Vyplatí se také všímat si takových projevů, jako jsou zvětšené lymfatické uzliny, nechutenství, ospalost nebo pokles hmotnosti.
Je obecně známo, že zdraví je z velké části odrazem toho, jak lidé žijí, co jí, jak se stresují nebo naopak jak si umějí užívat života. Zdraví a imunita jsou propojené nádoby. Velká část imunitního systému navíc sídlí ve střevech, takže je přímo ovlivněný stravou, která se ve střevech zpracovává. Zaměřte se na svá střeva, zaměříte se tím také na imunitu. A zdravá střeva jsou střeva čistá.
Pokud chcete udělat něco pro svůj imunitní systém, vyzkoušejte očistu střev (více o očistě střev).
Přírodní prostředky pro posílení imunity
O posílení imunity se můžete postarat relativně snadno prostřednictvím přírodních pomocníků. V přírodě lze najít celou řadu prostředků na imunitu, tady jsou některé z nich:
- hlíva ústřičná a další medicinální houby (reishi, cordyceps, maitake, shitake aj.)
- zelené potraviny (spirulina, chlorella, mladý ječmen, zelená pšenice)
- třapatka nachová (echinacea) a další bylinky (kozinec – astralagus, podběl, mateřídouška, lichořeřišnice, zázvor)
- kustovnice čínská (goji), rakytník řešetlákový, sibiřský ženšen
Vitamíny – zdraví z přírody
Základním předpokladem pro to, aby imunitní systém fungoval na 100 %, je dostatek vitamínu C. Ten přímo podporuje odolnost organismu proti infekcím. Aktivně se účastní boje s bakteriemi, viry i dalšími patogeny. Pozitivní vliv na činnost imunitního systému a odolnost organismu mají i další vitamíny, mj. vitamín A nebo vitamíny skupiny B. Hodit se budou i minerální látky jako je zinek, selen nebo hořčík.
Nejlepším způsobem jak organismu dopřát dostatek vitamínů a minerálů je zdravá strava. Právě ve stravě se totiž cenné mikroživiny vyskytují společně a jejich působení se synergicky posiluje. Navíc jsou obsaženy v přirozeném, tedy optimálním poměru. To syntetické vitamíny nabídnout nemohou (více ve článku Vitamíny a minerály – proč ty syntetické nefungují?).
A nakonec – nezapomeňte, že existují přírodní antibiotika, jako je česnek, cibule, křen, také zázvor, kurkuma nebo skořice. Nepotřebujete na ně předpis a nemusíte se bát vedlejších účinků.
Není nic jednoduššího než obohatit podzimní jídelníček o přírodní prostředky pro posílení imunity, využít je můžete i v rámci pitného režimu. Třeba takový bylinný čaj obohacený o zázvor, med a citron – zahřeje a posílí!