Parafín – škodlivý nebo užitečný?

Parafín - škodlivý nebo užitečný?

Parafín, také známý jako kapalný parafín, parafínový olej nebo petrolej, je hořlavá uhlovodíková kapalina, která se spaluje jako palivo. Je to směs různých typů jednoduchých uhlovodíků vaří se na 302 až 527 stupňů Celsia. Petrolej mohou být získány z uhlí, dřeva a ropné břidlice, ale v první řadě je získáván destilací ropy, která byla poprvé destilovaná v roce 1807 geologom Abrahamom Gesnerom. Náklady na výrobu parafínu byly vysoké. Nicméně byly objeveny nové, levnější zdroje parafínu .Parafín, když se nachází v pevné formě je nazýván parafín, přičemž tekutá forma se označuje jako parafínový olej. Tekutý parafínový olej je minerální olej, který je dodáván ve dvou formách, a to buď těžký kapalný parafínový olej nebo tekutý parafín olej.

Parafín je široce používán jako palivo pro tryskové motory a raket a jako součást paliva pro dieselové a traktorové motory. V minulých stoletích, před tím než byla vynalezena elektřina, parafín používan byl jako hlavní zdroj osvětlení. V současné době má parafín stále větší využití v kosmetice jako parafínové zábaly a také v medicíně.

Parafín v kosmetice

Parafín je druh vosku, který obsahuje mnoho minerálních látek. Parafínové zábaly představují kombinaci odstraňování nejen estetických, ale i zdravotních problémů.
Nejčastěji se parafín používá na ruce, nohy a obličej. Parafín slouží k prokrvení pokožky, k uvolnění ztuhlých svalů, k léčbě nervového systému. Parafín napomáhá k obnově popraskané a suché pokožky, k viditelnému omlazení pokožky, změkčuje ztvrdlou pokožku a také pomáhá při odstraňování celulitidy a jiných nesrovnalostí kůže.

Parafínový zábaly

Parafínový zábal a obklad se používá při akutních zánětech, protože lokální teplo bolest zvyšuje, podporuje vznik otoku a často vede spíše ke zhoršení stavu. Parafínové zábaly se běžně aplikují v lázních především na oblast páteře, kloubů a svalů. Působí jako mini-sauna a využívá pozvolné prodávání suchého tepla z parafínu k hloubkovému prohřátí, které vyvolá reakce termoregulačního typu. V důsledku toho dochází ke zlepšení prokrvení ošetřovaného místa, a tím ke stimulaci regenerace tkání, uvolnění svalových spazmů, urychlí se metabolismus a zvyšuje se odolnost organismu. Parafínové zábaly napomáhají nejen k uvolnění a snížení bolesti pohybového aparátu, ale mají blahodárný účinek na celé tělo. Parafín se využívá při problémech pohybového systému, poúrazového nebo degenerativního původu, chronická revmatická artritida a další postižení.

Parafínový zábal na ruce

Tenhle zábal má blahodárný účinek na pokožku a také nehty. Uvolňuje svaly a klouby, prohřívá a zlepšuje krevní oběh.
Mimo jiné procedura přispívá ke zmírnění bolestí při artritidě a má vliv na lepší vstřebávání výživných látek.

Zábal má viditelný efekt

Pravidelnými parafínovými zábaly se docílí nejen zpevnění nehtů, ale také i  krásná a hedvábně jemná pokožka, její viditelné a okamžité omlazení, ale i uvolnění bolestivých kloubů a ztuhlého zápěstí, které je důsledkem i jednostranné námahy například při práci na počítači.
Parafínový zábal se vyrábí s různými aromaty. Pomerančový nebo broskvový překrásně provoní vaši unavenou pokožku rukou.

Parafínové zábaly představují proceduru, která kombinuje zdravotní i estetické účinky.
Jde o lokální aplikaci těla, kdy se využívá odevzdávání skupenského tepla při tuhnutí tekutého parafínu.

Použití v medicíně

Použití parafínu se setkáváme již v Římské říši. V tomto antickém období ho Římané nanášely na tělo, jako přípravu před masáží.
Později Francouzi nanášely jemný, rozpuštěný teplý parafín na rány a takovýmto způsobem urychlovaly jejich hojení.
Během 1. světové války Britové používali parafín v ortopedii ve vojenských nemocnicích.
V moderní době se parafín využívá převážně v rehabilitací, fyzioterapií a dermatologii.

Je bezpečný?

Názor veřejnosti na tuto problematiku se liší. Někteří tvrdí, že všechny škodlivé látky z parafínu su odstraněny a na naše tělo nemá žádné negativní účinky, jiní tvrdí, že tyto chemické látky běžně používané v kosmetických složkách jsou vedlejší produkty odvozené z ropy a mohou mít známé nebo potenciálně karcinogenní (způsobující rakovinu) účinky. Mohou být také kontaminovány Neuvedené nebezpečné nečistoty jako 1,4-dioxanu a PAU v důsledku výrobního procesu.Mohou ucpávat póry a jsou v rozporu s přirozenou schopnost eliminovat toxiny.

 

Written By
More from mimol
Bizarní zákony
Mnozí lidé si myslí, že naše zákony jsou divné, zbytečné a postavené...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *