V posledních letech se objevila celá řada nových sportů, mezi nimiž se stále větší popularitě těší paddleboarding. Jde o vodní sport, při němž jezdec na prkně, které se podobá surfovému, užívá k pohybu dopředu dlouhého pádla.
Paddleboarding doporučují lékaři, protože během něho člověk rovnoměrným způsobem zapojuje celé tělo a zlepšuje se jeho fyzická kondice.
Na následujících řádcích jsou obsaženy informace, které by měl každý začátečník, jenž se rozhodne paddleboarding vyzkoušet, vědět.
Na co nezapomenout před spuštěním na vodu
Než je paddleboard spuštěn na vodu, je nutné ho nafouknout na správný tlak. Ten bývá obvykle uveden na obrubě okolo ventilu, kupříkladu 13-22 PSI.
Seřízení výšky pádla by potom mělo proběhnout tím způsobem, že hlavice pádla by měla být držena rukou ohnutou v lokti do pravého úhlu. Začátečníci paddleboard poprvé dávají na vodu v mělké vodě zhruba do výše kolen. Žádný učený totiž z nebe nespadl!
Způsoby jízdy na paddleboardu
Jezdec stojí, klečí nebo sedí v místě, kde se nachází středové poutko. Nejprve je vhodné si paddleboard vyzkoušet v sedě, později je možné přejít do kleku. Tato poloha je užitečná hlavně v těžkých podmínkách, protože je stabilnější než vestoje.
Je tomu hlavně z důvodu, že se při ní nachází o hodně níže těžiště. Závěrečnou etapu představuje trénink jízdy vestoje. Stojí se na šíři ramen a středové poutko je mezi nohama. Tato poloha je již v porovnání s předchozími vratší.
Proto se zásluhou paddleboardu každý jeho uživatel výborně procvičí v předozadní a boční rovnováze i v souhře pohybů.
Začátečníky možná překvapí skutečnost, že paddleboard je během jízdy stabilnější než při nulové rychlosti. Vždy je třeba připomínat si pravidlo, že v okamžiku, kdy člověk drží pádlo oběma rukama, a to je ve vodě, je možné situaci ještě zachránit.
Je třeba dát pádlo do vody a snažit se o něj opřít, což po určitém čase procvičování zvládne každý.
Paddleboarding a bezpečnost
Podobně jako při jiných sportech, také u paddleboardingu by měla být dodržována základní bezpečnostní pravidla. Nevyplatí se přeceňovat své síly a je nutné sledovat povětrnostní podmínky.
Při protivětru se doporučuje si sednout nebo kleknout, což výrazně usnadní cestu. Na velkých řekách nebo na moři je třeba používat leash (špagát), jímž si jezdec upevní prkno k sobě.
Na divoké řece ovšem může hrozit nebezpečí, že se leash zachytí o kámen nebo větev, což může v tragickém případě skončit i utopením. Alespoň u dětí je samozřejmostí záchranná vesta.
Začátečníkům se vyplatí využít služeb půjčovny
Pokud si nejste jisti, že vás bude paddleboarding naplňovat, je možné si toto zařízení nejprve půjčit.
Každá solidní půjčovna paddleboardů navíc zaměstnává obsluhu, která zákazníkům pomůže vybrat takový, jenž bude ideálně vyhovovat jejich potřebám.