Láska mění lidi. Láska je oživí, udělá je hezčími, dá jim nový smysl života a odkryje obzory, které dříve byly skryty. Pro zamilovaného člověka je vše najednou lehčí a krásnější. Vidí věci tak, jaké dříve nebyly. Za tímhle růžovým závojem se může skrývat i zlo, které čeká na své propuštění do světa.
Mnozí z nás se vrhají po hlavě do zamilovanosti a myslí si, jaký budou mít úžasný život. Netvrdím, že to tak v jistých případech není. Chci jen poukázat na rizika spojené s láskou, které jsou součástí každého vztahu i lidí, kteří jsou zamilovaní do určitých osob.
Když mnoho lásky škodí
Zamilovat se? ano, dokáže to každý. Ovšem těžší je v tom vztahu vytrvat. Počáteční zamilovanost tzv „růžové brýle“ po nějaké době opomíjí a tehdy se ukáží pravé povahy a rozdíly obou partnerů. Pokud jeden z partnerů navíc zjistí, že jeho zamilovanost kompletně pominula a vlastně si s tou druhou osobou nemá co říci, nastává problém. Je správné nalít si čistého vína a vyřešit to. Někteří lidé ve vztazích bez lásky pokračují, čímž dávají iluze tomu druhému a ve finále to nedopadá dobře.
Nicméně, i mnoho lásky škodí. Lidé jsou díky svým citům mnohem zranitelnější a náchylnější. Láska je jako droga. v mozku pocit blaženosti a zamilovanosti vyvolává stejné stimulace, jak v mozku drogově závislých při požití drogy. Člověk trpící přehnanou zamilovaností může (pozn. může – neznamená musí!) do vztahu přinést řadu problémů. Hlavním takovým problémem je přehnaná žárlivost, od které se mnoho věcí odvíjí.
Přehnaná žárlivost
Se strachem ve vztahu se potýká snad každý. Ztratit milovanou osobu není nikdy lehké. Žárlivost jako taková je důkazem lásky k tomu druhému. Bohužel se ale může tento pocit stát rychle chorobným a pro vztach nebezpečným. Žárlivost pochází hlavně z nedostatku sebevědomí. Člověk posedlý myšlenkou, že ho ten druhý podvádí, předpokládá, že svého partnera sám nijak neupoutá.
Ztrach z toho, že vám partner odejde nutí často k hrozným věcem. Neustálé bombardování SMS zprávami, volání a nekonečné otázky, kterými žárlivci trpí jen berou dech jejich partnerům. Žárlivci omezují jejich svobodu a nutí je žít jen pro ně samotné. Jakmile tomu tak není, o zbytečné a přehnané scény ve vztazích není nouze.
Žárlivost bývá velice často důvodem, proč se lidé rozcházejí. Takové rozhodnutí je pro jednoho úlevou a pro druhého ten nejhorší trest, se kterým se ovšem nehodlá smířit. V extrémních případech nedá žárlivý člověk pokoj svému protějšku ani po rozchodu pokoj. Volání, smskování a další způsoby, jak být poblíž svému ex, už s láskou jako takovou nemají nic společného. To už je nemoc.
Stalking
Stalking je chování projevující se neustálým sledováním určitého člověka. Stalkeři sbírají informace o lidech, které sledují. V nejčastějších případech jsou stalkeři bývalí partneři, kteří se nedokáží smířit s rozchody. Neustálým sledováním vzbuzují ve sledované osobě strach. Posedlost některých stalkerů může mít za následek i různá napadení, či jiné zločiny. Láska tedy dokáže dělat i tyhle věci. Samozřejmě je vše o lidech, nicméně důvod je vždy stejný.
Domácí násilí
Domácí násilí je další formou, kdy láska ubližuje. Je to násilí mezi blízkými osobami, které spolu žijí. Může být fyzické, psychické, či sexuální. Ti, kteří napadají své blizké můžou mít různé důvody. Může to být kvůli jistému pocitu nadvlády, kdy je uspokojuje, že se jich druhá osoba bojí a mají nad ní jistou moc. Také to může být chorobná žárlivost, která způsobuje v hádkách výbuchy, které končí až násilím.
Tak či tak, všechno tohle se může v lásce objevit a mít hrozné následky.
A jaké jsou Vaše zkušenosti s láskou, která ubližuje?