Játra jsou největším detoxikačním orgánem, s váhou více než kilogram jsou také největší žlázou lidského těla. Představují také jeden z klíčových orgánů. Mnoho z nás si to neuvědomuje, ale je to tak. Játra jsou často opomíjená, možná z toho důvodu, že na rozdíl od jiných orgánů nebolí.
Játra v číslech
- 1,5 litrů krve – toto množství proteče každou minutu játry dospělého člověka.
- 75 % veškerých škodlivých a toxických látek, které se nacházejí v organismu buď přijatých zvenčí, anebo jako odpadní produkty metabolismu, procházejí játry.
- 500 funkcí a dokonce ještě více zajišťují právě játra. Probíhají zde nejenom detoxikační pochody, ale také biochemické reakce související s metabolismem, vstřebáváním a ukládáním živin. Játra slouží také jako zásobárna glykogenu (rychlé energie) a ukládají se zde vitamíny rozpustné v tucích.
- Tisíce biochemických reakcí se v játrech odehrávají v každém jediném okamžiku. Tyto reakce se odrážejí ve fungování celého lidského organismu.
Játra proto jistě stojí za pozornost. Je to výjimečný orgán lidského těla s výjimečným výkonem a kapacitou. Ta je jen zřídka kdy využita. Játra mají také neuvěřitelné regenerační schopnosti. Narušení jater však často bohužel pociťujeme až ve chvíli, kdy jde o skutečně vážné narušení.
Přesto můžeme pozorovat projevy, které mj. mohou znamenat i narušení funkce jater.
Projevy narušení funkce jater
- bolesti hlavy, únava, celková slabost
- žaludeční potíže, nevolnosti, zvracení, nechutenství
- zažívací potíže, dráždivý tračník, nadýmání, zácpa, průjem
- nepřirozené zabarvení a konzistence stolice, zabarvení moči
- nepřirozený odstín kůže, zvýšená svědivost pokožky
- zavodnění, zadržování tekutin v těle, otoky kotníků
Více o játrech se dozvíte tady.
V případě skutečných potíží s játry je nezbytná lékařská pomoc. Játra jsou natolik významným, životně důležitým orgánem, že se nevyplatí spoléhat na vlastní „samoléčení“. Na druhé straně se může bez problémů zdravý člověk zaměřit na svá játra a umožnit jim tak, aby mohly fungovat na 100 % a dokonale plnit všechny své funkce.
Jak podpořit činnost jater?
Játrům škodí vše toxické, i toxické pocity, stres a psychická nerovnováha. Pokud se postaráte o svůj klid, zbavíte se stresu a dopřejete si oprávněný odpočinek, uděláte také dobře svým játrům (a žlučníku).
Pro správnou činnost jater je důležitý také dostatek spánku. Dle orgánových hodin játra pracují na maximální výkon mezi 1 a 3 hodinou ranní. To je doba, kdy bychom měli spát. Rozhodně bychom v této době játra neměli zatěžovat žádným jídlem a už vůbec ne škodlivým.
Jídelníček je vůbec pro činnost jater nanejvýš důležitý. Na jedné straně může nezdravý jídelníček játra zatížit, na druhé straně může zdravá strava podpořit jejich činnost. Dokonce existuje i speciální jaterní dieta, která má revitalizovat činnost oslabených jater.
Jaterní dieta
Existuje jedna bylinka, která má na játra příznivý vliv. Je to bodlák – ostropestřec mariánský. Tuto bylinku si v podobě čaje můžete dopřávat denně, vaše játra to jistě ocení. Lidové léčitelství zná ještě jednu bylinku spojovanou s játry, prozrazuje ji již její název – jaterník podléška.
Játrům přijdou vhod i potraviny určené pro jaterní dietu. Jde především o zeleninu (červená řepa, celer, mrkve, brokolice, rajčata, ředkvičky, pórek), také ovoce, luštěniny, obiloviny nebo kvalitní rostlinné oleje.
Zcela nevhodné jsou naopak rafinované potraviny s vysokou dávkou éček, také instantní a konzervované pokrmy, dochucovadla nebo dráždivé koření. Játrům neprospějí ani tučné pokrmy, tučné maso, uzeniny, paštiky nebo smažená jídla. Jaterní dieta zavrhuje také tučné mléčné výrobky, čerstvé pečivo, zejména bílé, sladkosti, cukrovinky a samozřejmě alkohol, který játra nadměrně zatěžuje.
Zajímá vás konkrétní ukázkový jídelníček jaterní diety? Najdete ho tady.