Geocaching je hra, která v sobě dokonale spojuje turistiku s oblíbeným hledáním pokladů. Poklady neboli cache (kešky) jsou ukryty všude kolem nás, dokonce i na místech kudy denně chodíme do práce či na nákup.
Jak najít kešku?
V první řadě je důležité provést registraci na oficiálním webu pro geocaching. Tam si pak máte možnost vyhledat keše ze svého okolí nebo například i z místa, kde budete trávit dovolenou. Dále budete potřebovat navigační zařízení. Je jen na vás, zda si zakoupíte GPS, která bude určená přímo na geocaching, nebo si do svého chytrého telefonu stáhnete aplikaci na hledání těchto pokladů. Potom už stačí jen zadat souřadnice a honba za pokladem může začít.
Našel jsem kešku, co teď?
Při nálezu keše budete ve většině případů potřebovat tužku (do některých keší se bohužel nevleze). Poté se budete moci zapsat (zalogovat) do notýsku (logbooku) nebo na papírek, který naleznete v keši. Pokud bude keš obsahovat nějaké předměty (např. přívěsky, postavičky z Kinder vajíček apod.), můžete si předmět vzít pouze v případě, že do keše něco vložíte na oplátku.
Typy keší
- Tradiční (Traditional)- keš, jejíž souřadnice vás dovedou přímo k pokladu.
- Multi- souřadnice určují pouze výchozí bod, na kterém se však keš nenachází. K cíli se dostanete po projití určitého počtu bodů (stage), na kterých dostanete nápovědy, jak se dostat k pokladu.
- Mystery a Puzzle- souřadnice ukazují nedaleko od schránky, abyste měli aspoň trošku ponětí, kde se keš bude nacházet. Pro nalezení pokladu budete muset vyluštit nějakou zapeklitou hádanku (např. matematický výpočet, počítání písmenek aj.).
- Earthcache- v tomto případě nebudete hledat poklad, nýbrž pouze geologicky zajímavou lokalitu. Pro „odlovení“ této kešky budete muset splnit podmínku, kterou si stanovil její zakladatel. Většinou se jedná o fotografii pořízenou na místě nebo zjištění určité informace z místa.
Zaujala vás tato hra? Tak na nic nečekejte a začněte ji hrát také, vždyť už ji hraje více než 6 milionů hráčů.