Podlaha zaujímá podstatnou část životního prostoru, a má tedy značný vliv na to, zda bude bydlení zdravé. Materiály obsahují množství látek, které se mohou pozvolna uvolňovat do okolního prostředí a působit na endokrinní soustavy. Na pozoru bychom se měli mít především při výběru podlahové krytiny do místnosti s podlahovým vytápěním. Velkou chybu přitom můžeme udělat i v případě „eko“ materiálů. Prodejci se stále častěji chlubí šetrností vůči životnímu prostředí, ale zapomínají zmínit, že i tyto podlahy mohou být napuštěny chemikáliemi.
Pozor na vinyl a laminát
V kombinaci s podlahovým vytápěním se často používá vinylová podlaha, pro kterou hovoří minimální tepelný odpor, odolnost vůči vodě a vlhkosti, měkká a teplá nášlapná vrstva či slušné akustické vlastnosti. Podlaháři však upozorňují, že k hlavním složkám polyvinylchloridu patří ropa, upravený chlór a množství dalších, často karcinogenních látek. Při zahřívání vinylu se mohou uvolňovat výpary a o zdravém bydlení nemůže být řeč.
Nejinak je tomu u laminátu. Plovoucí podlaha z kompozitního materiálu láká odolností, barevnou stálostí, jednoduchou údržbou či snadnou pokládkou, ale při zahřívání se z ní opět mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky, obvykle chemická pojidla používaná při laminování.
Hledejte mezi certifikovanými podlahami
Kdo chce mít jistotu zdravé podlahy, musí se zaměřit na složení a hledat produkt bez obsahu formaldehydu, ftalátů a změkčovadel. Pokud se nevyznáte v názvech a terminologii, zjednodušte si výběr pomocí certifikátu. Ovšem pozor – musí se jednat o certifikát vydávaný nezávislou laboratoří, která produkty podrobuje přísné kontrole. Jedině tyto mají skutečnou, vypovídající hodnotu.
Zdaleka nejpřísnější limity, jejichž dodržování navíc prověřují opakovaně a náhodně, vydávají laboratoře Eurofins (certifikát Indoor Air Comfort Gold) a GREENGUARD (certifikát GREENGUARD Gold).