Zřícenina hradu Střmen, mnoho divokých skalních útvarů, z nichž jména některých jsou velmi známá, úzká skalní soutěska plná chladu, vlhka zvaná Sibiř, to vše charakterizuje teplické skalní město, jež je součástí celku zvaného Adršpašsko-teplické skály, největšího skalního města ve střední Evropě.
Teplické skály bývají charakterizovány jako divočejší, mohutnější oproti Adršpašským skalám. Pokud do skal vstoupíte, charakter je úplně jiný než při vstupu do Adršpašských skal. Nejprve člověk kráčí jen lesem a moc skal vidět není, až postupně se vynořují a stále jich přibývá.
Hrad Střmen
Cestou půjdete kolem odbočky ke zřícenině hradu Střmen, nahoru vede mnoho schodů, jak při prvním pohledu zjistíte, ale tím se nenechte odradit, sice samotný výstup na skálu, odkud se nabízí jedinečný rozhled do širého okolí, je jednosměrný, protože se leze po strmém žebříku a nahoře je místo jen pro několik lidí, přesto pohled z ptačí perspektivy stojí za tu námahu.
Teplické skály se svými jedinečnými útvary
Když budete pokračovat dále, hlouběji do skal, okolí se začne hodně měnit. Lesu bude ubývat, zato skal přibývat, až budete mít konečně pocit, že jste ve skalním městě. I zde se nachází skalní útvary pojmenované dle toho, co lidem připomínali, setkáte se tu tak se skalními útvary zvanými Strážní věž, Vlaštovčí hnízdo či Skalní chrám, Martinské stěny, dále určitě upoutají názvy jako Kanec, Pes, Lední medvěd či třeba Ježek na žábě. Opět záleží na vaší představivosti, zda daná zvířata či věci v nich uvidíte.
V Teplických skalách se nachází i místo zvané Sibiř, jehož samotný název již dává tušit, co lze asi čekat. Vstoupíte mezi úzké skalní soutěsky, ve kterých se drží vlhko, šero, chladno, na povrchu skal roste zelený mech, k zemi padají kapky vody a nad člověkem se tyčí obrovské skály, které opravdu dávají člověku pocítit jeho nepatrnost.
Dobrodružnější verze procházky?
Projít Teplické skály lze několika způsoby, vede zde několik turistických tras. Trasa vedoucí dole mezi skalami není nikterak náročná, ale chcete-li zažít něco dobrodružnějšího, vydejte se na cestu k vyhlídce, odkud můžete pohlédnout na Teplické skály shora, čímž se vám naskytne zase jiný pohled na ně a tentokrát si nebudete připadat malí vy, ale spíše skály se vám budou zdát malinké. Nepotkáte tu tolik lidí jako dole, může se vám stát, že najednou stanete u jakési bažiny a budete přemýšlet, kudy ji přejít, i když se na první pohled zdá, že tohle se přejít nedá. Taky jsme před takovou stanuli, nakonec se ale nějaká cesta našla, i když jsme přelézali po tenkém kmenu stromu, podél okraje bažiny či jinak. Ale třeba tu již žádnou bažinu nepotkáte, protože vše se mění. Cesta tak ale získala nádech dobrodružství, navíc nás cesta vedla chvíli z kopce, chvíli do kopce.
Platí se za každý vstup do skal, ovšem pokud podniknete celodenní výlet a projdete Vlčí roklí z jedněch skal do druhých, tak vstupné se platí jen jedno. Dostupnost skal je opět výborná, ať už zvolíte vlak či auto.
Rozhodně vám doporučuji navštívit tento malebný kout naší země, ale nechcete-li se potkávat s velkým množství lidí, navštivte skály raději mimo sezonu, protože o návštěvu skal je opravdu zájem a jistě právem.
Jedna zajímavost na závěr
Víte o tom, že ve velkých hloubkách pod skalami se stéká podzemní voda, která náleží k nejkvalitnější ve střední Evropě? Zde se také získává voda pro značku Toma Natura.