Několik let se zájmem sleduji soutěž CBRE Zasedačka roku. Kdy to začalo přesně nevím. Asi v době, kdy jsem pracovala v Economii a celý moloch se přestěhoval do Prahy 8. Karlín zrovna ožíval. Pořád v této lokalitě probíhá intenzivní výstava administrativních budov. Začala jsem se zajímat o vývoj kancelářského prostředí a výstavbu nových kanceláří. To už byl jen krůček k tomu, abych na soutěž narazila.
Kategorie Zdravá kancelář
Jednou z kategorií soutěže (má jich dohromady 8 + 1) je kategorie Zdravá kancelář (hodnocena Českou radou pro šetrné budovy), které velmi fandím:
Kategorie Zdravá kancelář hodnotí aspekty v kanceláři ovlivňující zdraví a duševní pohodu. Jedná se především o kvalitu vnitřního vzduchu, akustiku, světlo, ergonomii pracovního místa či koncept interiéru. Pokud považujete vaše kanceláře za příjemné místo pro každodenní práci, přihlaste je.
Zdroj: zasedackaroku.cz/kategorie/
Soutěž CBRE Zasedačka roku je důkazem toho, jak se podmínky v kancelářích zlepšují. Každý ročník je více patrné, že zaměstnavatelé kladou větší důraz na zaměstnance a jeho pohodlí uvnitř budovy. Společnosti si uvědomují, že vyšší investice do zdravého prostředí je správné rozhodnutí s vysokou návratností. Zdravé kanceláře snižují náklady na lidské zdroje. Zaměstnanci mají o důvod méně z firmy „utéct“. Příjemné a komfortní pracovní zázemí je vyhledávaným zaměstnaneckým benefitem a konkurenční výhodou.
Ročníky minulé
Před nedávnem odstartoval pátý ročník soutěže CBRE Zasedačka roku a do 21.října se můžete registrovat do jakékoliv kategorie. Jsem zvědavá, jaké firmy se registrují a kdo nakonec vyhraje. Minulý rok vyhrála kategorii Zdravá kancelář firma SCS Software z Prahy 4.
Vítězové starších ročníků jsou:
- LIKO-S (2015)
- Kentico Software (2016)
Jak vlastně vypadá zdravá kancelář?
Samozřejmě nepatřím do poroty a nikdy v ní nebudu. Ale jak je uvedeno výše: „Jedná se především o kvalitu vnitřního vzduchu, akustiku, světlo, ergonomii pracovního místa či koncept interiéru.“
V rámci této kategorie se hledají firmy, které svým zaměstnancům nabízí kvalitní prostředí, které zaměstnanci milují. Co by taková zdravá kancelář měla umožňovat?
- Pohyb – mít možnost protáhnout se, zakopat si s míčem před kanceláří, zaskákat si na míči. Nebo se aspoň projít po kanceláři.
- Správně nastavené pracovní prostředí – dostatečně velký stůl pro optimální rozložení pomůcek na pracovním stole, výška monitoru, židle, atd.
- Čerstvý vzduch a zdravé světlo – dbejte na správně vymyšlené větrání, LED osvětlení, květiny v kanceláři.
- Pitný režim a zásoba zdravého mlsání – zaměstnanci i klienti musí mít možnost napít se zdravé kohoutkové vody.
- Relaxace – zaměstnanci oceňují možnost odpočinku. Místo, kde si mohou vypít kávu, ideálně trochu zalenošit.
- Soukromí – každý si občas potřebuje nerušeně popovídat. S kolegou nebo s někým z rodiny po telefonu. V Economii jsme měli telefonní budky.
Certifikát WELL Building Standard™
Prakticky se to velmi podobá aspektům, které musí splnit administrativní budova, pokud chce získat Certifikát WELL Building Standard™ (u nás v ČR jsou to zatím 2 budovy, které byly na dobré cestě k certifikaci: Visionary a Praga Studios. Ale tyto aspekty se nevztahují na firmu, ale na celou kancelářskou budov (a budou nesporně mnohem přísnější, než v soutěži CBRE Zasedačka roku):
- Kvalitní vzduch (AIR)
- Dobrá voda (WATER)
- Čerstvé a zdravé potraviny (NOURISHMENT)
- Zdravé světlo (LIGHT)
- Kondice a zdraví (FITNESS)
- Ergonomie a komfort (COMFORT)
- Myšlení (MIND)
- Inovace (INNOVATION)