Už je té zimy příliš, nemyslíte? A to si na jaro ještě budeme muset nějaký ten čas počkat. Už nyní se ale můžeme postupně začít připravovat. Únor je krátký měsíc a s březnem už bude jaro na dohled.
Aby to čekání na jaro pěkně ubíhalo, přijde vhod trochu (nebo trochu víc) zelené barvy. Zelená je barvou přírody. Je to barva rostlin, bylinek, také listové zeleniny nebo zelených potravin. Barvivem, který dává přírodě zelenou barvu, a je klíčem k veškerému životu na planetě Zemi, je přitom chlorofyl – látka mnohem důležitější, než by se mohlo zdát.
Je libo zelený chlorofyl?
Chlorofyl je unikátní přírodní látka, kterou nacházíme v rostlinných pletivech. Není náhodou, že chemicky je téměř totožný s krevním barvivem člověka – hemoglobinem.
Právě chlorofyl je základem pro fotosyntézu – biochemickou reakci, při které se sluneční energie přeměňuje na energii využitelnou v živých organismech. Chlorofyl v sobě nese energii slunečního záření. Ta nám může být prospěšná v zimě ještě více než kdy jindy, protože právě v zimě lidské tělo strádá nedostatkem slunečních paprsků.
Nejjednodušším způsobem, jak v zimě načerpat životodárnou energii je dát si něco zeleného. Dobře, možná to v zimě zase tak jednoduché není, protože toho zeleného příroda mnoho nenabízí. Řešení existuje! Má podobu zelených potravin – mořských i sladkovodních řas, trav a bylinek, které jsou zpravidla dostupné v sušené formě. Právě sušením se uchovává maximum cenných látek dané zelené potraviny včetně chlorofylu.
Jde o:
- chlorellu
- spirulinu
- mladý ječmen
- zelenou pšenici
- vojtěšku (alfa alfa)
- vybranou zeleninu (špenát, pažitka) aj.
Na trhu existuje nespočet zelených potravin (označovaných jako doplňky stravy), většinou nabízejí jednu až dvě zelené potraviny v podobě tablet nebo sušené směsi. Výjimkou je zelená směs Blendea SUPERGREENS, která obsahuje hned čtyři zelené potraviny v jednom – spirulinu, chlorellu, mladý ječmen a zelenou pšenici, vše v BIO kvalitě.
Mohly by vás zajímat i přírodní zdroje chlorofylu pro vysněnou kondici.
Co zelená přináší do života?
Již byla řeč o tom, že zelené barvivo chlorofyl v sobě nese koncentrovanou energii slunečního záření. A zelené potraviny jako zdroj chlorofylu se tak dají označit jako nositelé vitality. Obsahují také vysoký podíl kvalitních bílkovin a dalších bioaktivních živin, díky svému složení povzbuzují komplexně všechny systémy lidského těla. I proto se řadí mezi superpotraviny.
Superpotraviny (superfood) jsou prostě potraviny se super složením a super účinky. Jsou to ty nejzdravější z těch nejzdravějších potravin. Pokud vám toto osvětlení nestačí, máme i definici dle Oxfordského slovníku. Ten definuje superpotravinu (superfood) jako výživově bohatou potravinu, která se považuje za prospěšnou pro tělesné i duševní zdraví.
Ještě hodnotnější, bohatší a prospěšnější než superpotraviny jsou zelené potraviny, protože ty oproti superpotravinám nezeleným nabízejí ve svém složení i velkou dávku chlorofylu. Vůbec největší dávku nabízí chlorella – rod sladkovodních jednobuněčných zelených řas. Ta se považuje za nejbohatší přírodní zdroj chlorofylu.
Samotný chlorofyl se pyšní těmito účinky:
- podporuje krvetvorbu, je prospěšný při anémii
- zlepšuje okysličení buněk, tkání a orgánů lidského těla
- tím, že okysličuje, také zlepšuje fungování buněk, tkání a orgánů
- nese silné regenerační účinky
- působí protizánětlivě
- má antibakteriální vlastnosti
- povzbuzuje metabolismus
- zlepšuje zažívání
- funguje jako prevence některých civilizačních chorob
Dejte zelenou životu! Obarvěte zimní dny pestrým jídelníčkem, ve kterém nebude chybět chlorofyl.