Říkáte si, čím to je, že lidé, co tvrdě pracují a mají velmi komplikovaný život, jsou kolikrát odpočatější než vy? I přesto, že jsou vystaveni každodennímu stresu, mají optimismu na rozdávání? A ještě k tomu vypadají dobře, nechybí jim kondička a zvládají vypjaté situace. To nemůžete přece jen tak nechat bez povšimnutí! Seznamte se se sportem jménem běh.
A jaké klady či zápory tento koníček přináší?
Sepsala jsem pro vás seznam:
- + smysluplné využití volného času
- + zlepšení fyzické kondice
- + hubnutí
- + zpevňování svalů celého těla
- + trénink srdečního svalu
- + odbourává stres, zahání smutek
- + zlepšení nálady (díky vylučovaným endorfinům – hormonům štěstí)
- + možnost přizvat kamarády či rodinu a navrhnout společný běh
- + pomáhá v boji s celulitidou
- + nulové nebo malé finanční náklady
- – ovlivňováno počasím
- – musí se najít vhodné místo a terén
- – zlepšení je pozorovatelné až za delší dobu (např. při zpevňování svalů těla)
- – pravidelnost a vytrvalost
Pořád nejste odrazeni? V tom případě bych ráda uvedla pár tipů a rad, jak začít efektivně sportovat.
1. Vhodná obuv
Pokud nechcete po hodinovém běhu skončit s puchýři na nohou, tak doporučuji pořídit. Boty by už při zkoušení v obchodě neměly nikde tlačit, mělo by se pohodlně dopadat na špičky i paty. Lepší utratit peníze za pevné boty s kvalitní podrážkou. Uvidíte, vyplatí se vám to. Objednávání přes internet je trochu rizikovější a to z důvodu, že nevíte, jestli vám ve finále boty přesně padnou.
Tip: Intersport nebo A3 Sport. Kvalitní značky za levnou cenu.
2. Sportovní oblečení
Fantazii se meze nekladou. Podle mého názoru je zbytečné si pořizovat nějaké drahé speciální oblečení. Zvlášť, pokud budete dodržovat zásady, že sportování v džínách a košili asi není to pravé ořechové.
Tip: Pokud budete mít kapsy, můžete sladit hubu s během, vzít si třeba Mp3 a nechat se nakopnout energickými písničkami, když už vám docházejí síly.
3. Pitný režim
Je jen na vás, kolik tekutin svému tělu poskytnete. Samozřejmě čím více, tím lépe. Někdo si bere láhev s pitím s sebou. Za to má ale trochu menší přítěž. Tento způsob se nehodí zvlášť pro ty, co nemohou s plnějším žaludkem sportovat (výjimkou není ani jídlo!). Tedy vám je doporučováno napít se hodně před tím, než začnete a také hodně potom, co skončíte, abyste doplnili vaše tělo o tekutiny, které ztratilo zátěží.
Tip: Doporučuji prostou pitnou vodu z vodovodu.
4. Jak dlouho tedy běhat?
To je individuální. Záleží také především na tom, z jakého důvodu a proč chcete sportovat. Můžete nahlédnout do tabulky pro inspiraci:
- odbourání stresu, zlepšení nálady – 15min +
- hubnutí (doporučen pomalejší, ale stály běh) – 40min+
- zpevnění těla (doporučeno střídání tempa) – 30min+
- boj s celulitidou – 20min+
Tip: I kdyby jste napoprvé zvládli běhat jen 10 minut v kuse, nic si z toho nedělejte. Začátky jsou nejtěžší. Začněte si každý den, co běháte, pomalu přidávat po 2-3 minutách tak, aby to váš organismus unesl. Chce to trpělivost a vytrvalost.
Hodně štěstí! 🙂