V době koronaviru nás potkalo několik změn na realitním trhu a jiné mají v dohlednu teprve proběhnout. Které z těchto změn jsou ty nejdůležitější?
Mnozí z vás, kteří jste si v nedávné minulosti zakoupili nemovitost, si postesklo nad povinností platit čtyřprocentní daň z nabytí. Vláda nyní schválila její zrušení. Je to ale skutečně taková výhra, jak se zdá? Týká se vás když prodáváte nemovitost nebo když ji kupujete?
Zrušení daně z nabytí nemovitosti
Tajně jste doufali, že se daň z nabytí nové nemovitosti zruší? Teď byste se mohli dočkat – zrušení daně je vládně schváleno, a jestli vše proběhne úspěšně, vstoupí oficiálně v platnost. Dle nejnovějších informací má dokonce platit i zpětně – a to pro všechny, co nabyli nemovitost od prosince 2019. A pokud kupující daň již uhradil, peníze dostane zpět.
Co platilo doposud?
Výše daně z nabytí činila čtyři procenta z kupní ceny nemovitosti a musela se zaplatit do tří měsíců od provedení vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí.
Od roku 2016 hradil tuto daň kupující (tedy nabyvatel vlastnického práva).
Koho zrušení daně z nabytí nejvíc ovlivní?
Zvažujete v blízké době prodej nemovitosti bez realitky? Kdo na zrušení této daně prodělá? Více se dozvíte v článku „Jaké změny nás čekají„.
Jaké další změny v roce 2020 proběhly?
Mezi další klíčové novinky na realitním trhu patří zvýšení poplatku za návrh na vklad nemovitosti do katastru – z 1000 Kč vzrostl na rovné 2000 (již od ledna tohoto roku).
S čím dalším můžeme počítat kromě již zmíněných novinek? Začátkem roku se očekávalo zpomalení růstu cen nemovitostí a větší zájem o bydlení na venkově – jak se těchto předpokladů dotkne současná krize nelze s jistotou říct.
Obecně však platí následující: máte-li nemovitost k prodeji, příliš neotálejte, bylo by zbytečné čekat, až se situace změní.