Lidské tělo není stavěné na to, aby celé dny jen leželo nebo sedělo. Kancelářská práce využívá mozek, zatímco další části těla pomalu chátrají, nehledě na nadměrné zatěžování některých partií, zvláště prstů a zápěstí na ruce. Sport je způsobem, jak tělu vynahradit sedavé zaměstnání nebo činnosti spojené se studiem. Ani při studiu se totiž pohybu nedostává. Sport, v rozumné míře a správné formě, je prostě nezbytný pro zdraví jako takové. Přesto se mnoho z nás sportování nevěnuje tak, jak by bylo žádoucí. Často jsou s tím spojené malicherné výmluvy a především nedostatek motivace.
Pokud tedy na sobě chcete zamakat, zamakejte nejprve na své motivaci. Přinášíme tři základní tipy, jak na to.
1. Cíle, cíle a zase cíle
Můžete sami sebe obelhávat planými sliby. Můžete si říkat, že budete cvičit každý den (a necvičit vůbec). Můžete stále dokola hledat výmluvy, proč právě dnes to sportování nevyšlo… Tak přesně toto motivace není.
Motivací bude, pokud si stanovíte reálné, realizovatelné a konkrétní cíle, například:
- Alespoň jednou týdně zajdu do místního fitness centra.
- Alespoň jednou týdně si půjdu zaběhat.
- Každé úterý po práci vystoupím z autobusu o dvě zastávky dřív a zbytek dojdu pešky.
Takové cíle podporují motivaci. Tu zvýší, pokud je budete brát opravdu vážně. Můžete si za jejich splnění stanovit také odměnu. Měli byste sami hlídat naplnění vytyčených cílů, ještě více pomůže, pokud je budete sdílet s někým jiným, a ten s vámi bude také kontrolovat naplnění vytyčených cílů. Takovou osobou může být sparing partner, který s motivací pomůže obrovským dílem.
2. Sparing partner
Pokud půjde například o běhání, ideálním sparing partnerem bude pes. Se psem se nejde vymlouvat na to, že právě dnes není zrovna hezké počasí nebo že dnes není k běhání ta správná nálada. Na druhé straně se vám takový chlupatý parťák bez potíží přizpůsobí a bude mít z vašeho společného sportování ryzí radost.
Pro většinu sportů se hodí spíše sparing partner, se kterým se budete domlouvat na konkrétních termínech, cílech a sportovních plánech. Vzájemně se budete podporovat ve výkonu a také dohlížet, že sport děláte správně. S parťákem budete sport brát vážněji a současně to bude větší zábava. Více s sportování se sparing partnerem tady.
3. Něco nového
Existuje nespočet sportů, ale nemá cenu se nutit do něčeho, co vám nesedí. Stejně jako by vám měl sednout sparing partner, měl by vám sednout i konkrétní druh sportu, který si vyberete. Nejde o to, že zrovna tento sport letí nebo že se zrovna objevil nějaký vědecký výzkum o tom, že právě s tímto sportem nebo cvičením docílíte nejrychleji a nejsnáze hubnutí. Jde především o to, aby vám daný sport vyhovoval a bavil vás. (A to i v případě, že vám jde hlavně o to hubnutí.)
Na druhé straně stále přicházejí nové a nové druhy sportů, které stojí za vyzkoušení. Pokud jste se prozatím k nějakému sportování těžko motivovali, možná to bylo tím, že jste neměli k dispozici ten správný sport. Možná vám nesedí venkovní sporty, kdy hrozí nepřízeň počasí. Možná vám nesedí ani posilovna nebo fitness centrum. To vše se dá vyřešit pomocí sportů a cvičení, které můžete praktikovat doma.
Efektivitu cvičení podpoří nejrůznější sportovní pomůcky. Tady je hned 10 pomůcek pro efektivní domácí cvičení. Nechcete nějakou z nich vyzkoušet?
Do toho!
Sportování se může stát způsobem, jak si vyzkoušet a osvojit něco nového. Je to také způsob, jak poznat nové lidi a také možnosti svého těla, o kterých jste zatím vůbec netušili. V rámci motivace proto hledejte a zkoušejte dosud nepoznané sporty. Nenechte se odradit začátečnickými chybami, protože ty k tomu patří. Odpusťte si však tu hlavní chybu začátečníků, kterou je nedostatek trpělivosti anebo přehnané nadšení vedoucí k extrémní jednorázové zátěži, která ničemu neprospívá.
Aby měl sport nějaký efekt, měl by být pravidelný a dlouhodobý. A právě s tím může pomoci ona sportovní mantra, ona motivace.