Přírodní aspirin aneb bylinka proti bolesti hlavy. Znáte ji?

Kopretina řimbaba proti bolesti hlavy
Přírodní aspirin aneb bylinka proti bolesti hlavy. Znáte ji?

Čísla jsou hrozivá. Bolesti hlavy trápí naprostou většinu z nás. Může za to také všudypřítomný stres, vysoké pracovní vytížení, nezdravý životní styl. Ano, bolest hlavy nesouvisí vždy s nějakým zdravotním problémem, je to zdravotní problém sám. A co víc, je to problém, za který si můžeme sami.

Pod vlivem napětí

Jsme celý den ve střehu, řešíme pracovní i osobní úkoly. Žijeme v napětí, které se zrcadlí i na našem těle. A ono napětí se pak projevuje i jako bolest hlavy (bolesti z napětí dokonce mají i své označení – říká se jim tenzní bolesti hlavy. Pokud se chcete této bolesti z napětí a stresu zbavit, klíčem je uvolnění.

Uvolnění fyzické i psychické jdou ruku v ruce. Uvolníte-li svaly, ulevíte si od bolestí z napětí a polepšíte si i po psychické stránce. K uvolnění svalů přitom existuje nespočet metod, od těch jednoduchých až po složité. Jde třeba o nejrůznější protahovací cviky, také masáž nebo třeba horkou koupel.

Uvolnění ještě podpoří aromatické bylinky, které se dají přidat do masážního oleje nebo vodní lázně. Užitečná může být třeba oblíbená levandule, také meduňka nebo majoránka. Všechny jmenované bylinky zklidňují, uvolňují napětí, působí proti stresu a mohou pomoci proti bolesti hlavy. Existuje však jedna speciální bylinka…

Než sáhnete po prášku…

Samozřejmě se dá bolesti zbavit i synteticky, ale umělá řešení většinou nesou i nežádoucí účinky a dlouhodobě spíše uškodí, než pomůžou. Nezbaví vás uvolnění, pouze je krátkodobě překryjí tím, že vás zbaví bolestí hlavy.

Není však aspirin jako aspirin. Pomoc můžeme hledat i v přírodě, která nabízí zdravou alternativu laboratorně vyrobených tablet. Jednou z nejmocnějších bylinek proti bolestem hlavy je „prostá“ kopretina – kopretina řimbaba (řimbaba obecná – lat. Tanacetum parthenium, syn. Pyrethrum parthenium, Chrysanthemum parthenium) z čeledi hvězdnicovitých. Jde o statnou trvalku s výškou cca 90 cm. Od května do září ji hustě zdobí drobné bílé kvítky se žlutým středem.

Její účinky jsou natolik mocné, že se jí říká i přírodní aspirin. Tato bylinka je však absolutně bezpečná a nenese žádné negativní účinky. Naopak, má všestranné působení, které vám pomůže obnovit vaše zdraví.

Kopretina řimbaba – účinky

  • pomáhá proti bolesti hlavy, tlumí i další bolesti
  • uvolňuje napětí a křeče svalového i nervového původu
  • je užitečná při menstruačních bolestech a PMS
  • podporuje metabolismus a zažívání
  • pomáhá od zažívacích potíží
  • v trávicím traktu působí proti parazitům
  • má protirevmatické vlastnosti
  • vně se využívá pro hojivé a protizánětlivé účinky

Kopretina řimbaba je přitom nenáročnou trvalkou, kterou můžete pěstovat i v našich podmínkách. Kdykoliv vám pak bude k dispozici, aby vám pomohla s napětím, resp. uvolněním, bolestmi hlavy i dalšími potížemi.

Zdroje a další informace o tom, jak bojovat s bolestí hlavy:

Written By
More from rakri
Naučná stezka Betonová hranice připomíná hrdinství Čechů
Kam na výlet s rodinou, s dětmi, anebo třeba na výlet se...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *