Šanta kočičí – bylinka, která není (jen) pro kočky

Šanta kočičí
Šanta kočičí – bylinka, která není (jen) pro kočky

Již podle názvu má šanta (Napeta cataria) s kočkami něco společného. Není to samo sebou, že se tato aromatická bylinka podle koček jmenuje. Vůně šanty totiž na některé kočky působí jako silná droga, probouzí jejich hravost, dovádí je k šílenství. Ale nebojte se, pouze dočasně, velmi rychle kočky dovede až k ospalosti. Pro kočky je neškodná, i pro lidi. Ba co víc. Šanta kočičí slouží lidem jako léčivá bylinka se silnými antidepresivními vlastnostmi. Šanta lidem pomáhá proti stresu. A to se v dnešní stresující době určitě hodí.

Pěstování šanty

Šanta kočičí se snadno stane atraktivní ozdobou vaší zahrady. Je to nižší trvalka, často rostoucí v trsech. Má malé půvabné lístky srdčitého tvaru s pilovitým okrajem. Velkou část sezóny kvete zajímavými trubkovitými květy růžové, modravé, fialové či bílé barvy.

Daří se jí téměř všude, její pěstování zvládne i začátečník. Navíc se jednoduše množí – semeny, řízkováním i odnožemi. Šanta je vděčná bylinka, která najde i své využití, jen ji musíte ohlídat před kočkami, které se v ní rády válejí.

https://www.youtube.com/watch?v=pKmOlouL4lw

Účinky šanty

Na kočky nepeta cataria působí mnohem silněji než na lidi, i proto se někdy označuje jako kočičí kokain. Častěji se jí však říká catnip. Jako catnip se také dává do hraček pro kočky. Již byla řeč o tom, že u koček probouzí hravost…

V případě účinků na lidi je šanta ze všeho nejvíc zejména antidepresivem, bylinkou na nervy, která pomůže při psychickém vypětí. Účinky šanty kočičí se pojí zejména s potížemi nervového původu. Působí jako sedativum, zlepší psychický stav při podráždění, ale zklidní i špatné trávení a potíže zažívacího traktu nervového původu. Mimo to působí proti křečím – křečím ve střevech, ale třeba i menstruačních bolestech. Šanta napomáhá i s vyrovnáním hormonální hladiny.

Hodit se bude i v době chřipek a nachlazení, protože mírně snižuje horečku.

Využití šanty

Po celou sezónu se dá šanta sklízet. Stříhá se rozkvetlá nať, která spolehlivě znovu doroste. Čerstvá i sušená se hodí pro přípravu bylinného čaje.

Stačí 2 – 3 lžičky šanty zalít vroucí vodou v hrnečku, nechat luhovat cca 15 minut a pak už jen popíjet voňavý čaj. Vůně šanty je neobyčejná, pro někoho až příliš intenzivní. Pak není problém šantu míchat s dalšími bylinkami jako je meduňka, máta, mateřídouška, šalvěj aj.

Nálev ze šanty má i vnější využití, může se stát třeba základem voňavé antistresové koupele. Šanta však má také regenerační a hojivé vlastnosti, a tak pomůže i s různými kožními potížemi.

Zajímavost

Zatímco na kočky působí šanta jako magnet, na hmyz působí opačně. Nepeta spolehlivě odpuzuje hmyz a dá se proto využít jako přírodní repelent proti hmyzu. Obdobně jako levandule poslouží k provonění skříně, kdy také jako levandule působí proti molům.

Zdroje/více o šantě:

Written By
More from rakri
Ovesné vločky – proč se vyplatí je zařadit do jídelníčku?
Stojí pár korun. Dají se použít na tisíc různých způsobů. A navíc...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *