Péče o spálenou pokožku

Léto už začalo a poslední dny nás potrápili vysoké horka. Možná jste při odpočinku u bazénu nebo v zahradě zapomněli na opalovací krémy a pokožka má značně červený nádech, škrábe, svědí, pálí a celkově se cítíte nekonformní. Chválabohu, zanedbanou škodu můžete napravit.

 

Nezapomínejte na krém

I když škody na pokožce po dlouhém slunění se dají napravit, pokud se dá nikdy nezapomínejte na krém na opalování. Ušetříte sami sebe od těchto nepříjemných pocitech a chráníte tím zejména své zdraví. Čili základem je kvalitní krém s vhodným faktorem podle typu a pigmentu vaší pokožky.

Po opalování

Po opalování, zda jste již použili vhodný opalovací krém nebo ne, třeba pokožku očistit. Nejlepší volba je čistá voda, ne příliš horká, ani příliš studená, abyste pokožku zbytečně nedráždily. Vyhněte se i parfémovaným sprchovým gelem, které kůži mohou způsobit ještě větší bolest. Vsaďte na přírodu – čistou vodu a nechte odplavit zbytky krémů, olejů a potu, které máte na pokožce po slunění.

Aloe vera

Jeden z nejúčinnějších způsobů jak zklidnit podrážděnou pokožku.
Aloe vera se dnes stala velmi populární. Vyrábějí se nápoje s aloe vera, seženete různé doplňky s aloe vera. Pozitivní účinky alo vera na náš organismus jsou už lidem dávno známé. Aloe je antibakteriální a díky aloektínu B stimuluje imunitní systém a léčí popálenou pokožku do hloubky. Gel z aloe vera se používá iv nemocnicích na popáleniny. Aloe se dokonce pěstuje už iv našich domácnostech. Pokud máte tuto rostlinu doma, kousek z ní odlomte, rozřízněte a přiložte nebo potřete jí popálené místo. Díky aloe vera se zúží cévy, čímž se zarudnutí kůže zmírní. Aloe přikládejte 5-6-krát denně.

Čaj

Možná jste nevěděli, že i čaj může pomoci v případě spálené pokožky. Nejvhodnější je heřmánkový čaj. Postup je následující. Uvařte si heřmánkový čaj, namočte do něj ručník nebo kus hadru (samozřejmě čisté) a dejte ochladit do chladničky. Pak stačí přiložit na postižené místo a uvidíte, že výsledek stojí za to. Přikládat můžete i čajové pytlík, před tím jej však také ochlaďte.

Mléko, bílý jogurt, smetana

Namočte kus vaty, gázy nebo hadry do studeného mléka a položte na sluncem spálené místo na kůži. Nechte asi 5 minut a opakujte 3krát. Tuk, bílkoviny a pH mléka má uklidňující a protizánětlivý efekt na pokožku. Chladné mléko také stáhne cévy a zmenší otok. Tento způsob je velmi příjemný a spálená pokožka se rychleji zregeneruje. Podobně pomůže i natření smetanou nebo bílým jogurtem.

Kokosový olej

O kokosovém oleji se toho už napsalo. Je vhodný téměř na všechno a výjimkou není ani spálená kůže. Kokosový olej můžete koupit v některých drogeriích a v lékárně.

Obklady

Velmi vhodnou metodou jsou také chladivé obklady. Vlhký ručník nasáklý kozím mlékem je vhodný na spálenou pokožku, neboť obsahuje přesně stejnou hladinu pH lidské kůže.
Ocet obsahuje kyselinu octovou, jednu z chemických látek, kterou obsahuje i ibuprofen. Účinně snižuje bolest po spálení. Pozor však na to, abyste si nedávali obklad na ránu nebo když se vám pokožka odlupuje. Mohlo by vás to štípat.

Tags from the story
, ,
Written By
More from mimol
Bizarní zákony
Mnozí lidé si myslí, že naše zákony jsou divné, zbytečné a postavené...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *