Červená, hustá tekutina protékajícími našimi žilami je pro některé lidi důvodem k omdlení, když ji vidí v plné kráse. Jiní zase pod mikroskopem zkoumají její složení, velikost či počet krevních elementů v jedné jediné kapce. A pak tu jsou někteří z nás, co jen hledají nějaké ty zajímavosti, které by umožnily být zase o něco chytřejší a znalejší.
Zajímavosti
- První historicky doložené transfuze byly podány ve 2. polovině 17. století v Anglii a Francii, brzy poté byly transfuze zakázány pro častá úmrtí.
- Každý Čech dostane během svého života průměrně 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve.
- Nejvíce pacientů potřebuje krevní transfuzi v souvislosti s krvácením do zažívacího traktu.
- Na odběry chodí dárci nejčastěji v pátek.
- Nejvíce dárců je ve věkové skupině 25-35 let.
- Poměr mužů a žen mezi dárci je přibližně 2:1.
- Krevní skupiny ABO systému byly objeveny až na počátku 20. století (1901, K. Landsteiner) a Rh systém byl popsán až v roce 1947.
- Nejvyšší spotřeba krve je při akutních operacích cévní a transplantační chirurgie.
- Než se může krevní plazma podat pacientům, leží v karanténě po dobu šesti měsíců. Poté se znovu zkontrolují u dárce známky infekci a teprve pokud jsou výsledky vyšetření v pořádku, je možné plazmu podat jako transfuzi.
- Lidské srdce vytváří dostatečný tlak na to, aby vystřelilo krev do 9 metrů. Během průměrného života vypumpuje po těle 48 milionů galonů krve.
- Z krve je možné lehce poznat cukrovku, onemocnění štítné žlázy, trávicího traktu či vývojové vady ještě nenarozeného dítěte.
- Rozborem krve se dá prokázat infarkt. Ukazatelem je zvýšená hladina jistých bílkovin.
- Krevní řečiště má délku neuvěřitelných 10 kilometrů.